Zakładki:
Liczniki odwiedzin
środa, 12 października 2011

Grzybica – patologiczny rozrost Candida albians najczęściej rozwija się w wyniku antybiotykoterapii, nadużywania kawy, alkoholu, cukru, osłabienia odporności organizmu, zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej lub zakażenia. Objawia się w postaci biegunki, zaparcia lub innych zaburzeń trawienia, grzybicy skóry, paznokci, zmian skóry nieokreślonej etiologii, grzybicy układu moczowo-płciowego, alergii, stanów deficytu immunologicznego. Grzybica systemowa – zaawansowana może pojawić się poza przewodem pokarmowym np.: w płucach, na skórze, pod paznokciami bądź w pochwie. W ostatnich latach w Polsce grzybica skóry, jako skutek uboczny stosowanych zbyt często kuracji antybiotykowych, stała się chorobą nagminną, a leczenie konwencjonalne nie przynosi absolutnie żadnych efektów.

Suplementacja diety preparatami zawierającymi pałeczki kwasu mlekowego jest wciąż niedocenionym sposobem zapobiegania i leczenia szeregu niekorzystnych powikłań. Szczepionka stosowana doustnie, skutecznie zapobiega zmianom składu ilościowego i jakościowego bakterii w przewodzie pokarmowym, chroni przed nadmiernym rozmnażaniem drożdży, pleśni i grzybów. Mechanizm działania jest złożony, ale z pewnością można stwierdzić, że korzystna flora bakteryjna ma decydujący wpływ na rozwój Candida albicans. Lacto i Bifidobacterium naturalnie odżywiają się candidą, rywalizują z nią o pożywienie, stwarzają niekorzystne warunki bytowania grzyba, produkują nadtlenek wodoru, kwas mlekowy, octowy, propionowy, bakteriocyny zwalczające Candida Albicans.`

Największą aktywność wobec Candida albicans posiadają: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casai, Lactobacillius salivarius, Bifidobacterium brevis.

Wartym uwagi jest fakt, że probiotyki nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka i nigdy nie stwierdzono działań niepożądanych w czasie terapii.

Dlatego wciąż aktualny jest aforyzm Hipokratesa:

„Natura leczy, a lekarz obserwuje” – najlepiej charakteryzuje
korzyści płynące ze stosowania probiotyków.