Zakładki:
Liczniki odwiedzin
czwartek, 20 stycznia 2011

Człowiek jest ekosystemem. W naszym ciele jest ok. 100 bilionów komórek, ale ok. 90% z nich nie jest pochodzenia ludzkiego, lecz należy do owych stworzeń, którym ewolucja przydzieliła człowieka. Na samej (tylko 2 cm2 powierzchni)

skórze człowieka żyje tyle mikrobów, ile ludzi na całej Planecie. Ciało człowieka przedstawia się jako zbiór małych żywych organizmów, które osiedliły się na dłużej: mniej więcej tak: 1 człowiek, ok. 70 ameb, ok. 500 larw, 988 pajęczaków, 10 000 000 000 000 (100 bilionów) bakterii. Ale zdecydowana większość tych lokatorów jest nieszkodliwa, a wręcz korzystna i zrównoważony stosunek mikroorganizmów w ciele człowieka gwarantuje nam zdrowie i dobre samopoczucie.

Większość naszych osadników jest  symbiotami, co oznacza wzajemne korzystną współegzystujcie. Np. niektóre bakterie jelitowe bezpośrednio uczestniczą w procesie trawienia, syntezie korzystnych substancji, witamin, a niektóre tworzą ochronną powłokę na skórze chroniącą nas przed szkodliwymi mikroorganizmami. Niektóre drobnoustroje na naszym ciele są nieszkodliwymi  komensalami; w rachunku korzyści i strat nie opłaca się ich likwidować, więc są tolerowane. Jest jednak niewielka, lecz groźna grupa mieszkańców odżywiających się bezpośrednio nami (człowiekiem), zwana PASOŻYTAMI. Najbardziej znanymi przedstawicielami ich są: owsiki, tasiemce, glisty ludzkie, lamblie, przywry, włosówki, tęgoryjec dwunastnicy.

Źródłem zakażenia mogą być niedokładnie umyte ręce, produkty żywnościowe, zwierzęta domowe. Najczęściej tego nie podejrzewamy i stopniowo stajemy się ofiarami ich burzliwej działalności. Niektóre pasożyty wywołują wyraźne objawy, inne przez wiele miesięcy lub nawet lat, nie powodują dolegliwości i nie wykazują żadnych objawów.

Niekiedy łagodne na ogół pasożyty mogą wywoływać bardzo groźne powikłania. Większość z nich bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka.

OBJAWY ZAKAŻENIA:

- łac. CONTAMINTIO: brak łaknienia lub napady głodu, bóle brzucha, wątroby, woreczka żółciowego, nudności, wymioty, podwyższenie temperatury ciała, zgrzytanie zębami, zwłaszcza w nocy.

WTÓRNE OBJAWY ZAKAŻENIA:

Układ immunologiczny:

przewlekłe stany zapalne, częste infekcje, i przeziębienia, osłabiona odporność, anemia;

Skóra:

sucha cera, lapus (tłoczeń), świąd, trądzik, biały język, wykwity skórne, łuszczyca, grzybica paznokci, wypadanie włosów, zapalenie spojówek, nieprzyjemny zapach ciała i z ust.

Układ oddechowy:

uciska w klatce piersiowej, napady astmy oskrzelowej, ciągłe odchrząkiwanie.

Aparat ruchu:

ubytek tkanki kostnej, reumatyzm, skaza moczanowa, artretyzm, zimne dłonie i stopy.

Przewód pokarmowy:

alergie pokarmowe, nadwaga lub niedowaga, wrzody żołądka, dwunastnicy, gazy, wzdęcia, odbijanie się, niedrożność jelit

Objawy emocjonalne i psychologiczne:

bezsenność, bóle głowy, nadmierna pobudliwość, brak koncentracji i równowagi, nerwowość, wybuchowość, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie po przebudzeniu, depresja, ospałość.

Układ krwionośny:

hemoroidy, żylaki odbytu i podudzi.

Niektóre pasożyty mają zdolność wędrowania z prądem krwi do innych narządów, np. do oka, płuc czy mózgu, co w efekcie może powodować bardzo groźne uszkodzenia tych narządów. Większość pasożytów człowieka można zauważyć w kale, a inne wyłącznie na podstawie  specjalistycznego badania krwi.  Instnieją jeszcze inne metoty diagnozowania dające prawie stuprocentową pewność stwierdzenia rodzaju pasożyta. Bedzie można się o nich dowiedzieć zapisując się na nasz biuletyn.

Tagi: pasożyty
16:59, soeltech
Link Dodaj komentarz »