Liczniki odwiedzin
Blog > Komentarze do wpisu

Oczyszczająca moc hyzopu

Oczyszczająca moc hyzopu[i]


 

W jednym z najdramatyczniejszych fragmentów Starego Testamentu król Dawid zaskakuje w kąpieli nagą Batszebę, żonę jednego z jego generałów. Zachwycony, postanawia ją uwieść. Jego plany powiodły się... Batszeba zachodzi w ciążę, podczas gdy jej mąż jest na wojnie! Dawid wie, że wszystko wyjdzie na jaw. Trzeba więc, by dowódca zginął na polu bitwy i w ten sposób się go pozbyć.

Ale wyrzuty sumienia nie zniknęły...

Zwraca się wówczas do Boga Wszechmocnego i błaga o oczyszczenie hyzopem. „Oczyść mnie hyzopem”

Hyzop to roślina, i to nie byle jaka. To roślina o niezwykle silnych właściwościach leczniczych, stosowana w Europie już w starożytności i w średniowieczu. Jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia nabożeństwa w kościołach rozpoczynały się pokropieniem przez kapłana wodą święconą wiernych, którzy w tym czasie powtarzali:

„Pokrop mnie, Panie, hyzopem, a stanę się czysty; obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję…”

Ponowne odkrycie hyzopu Rytuały te dziś już praktycznie zniknęły. Ale hyzop ciągle istnieje. I ciągle ma te same właściwości co w czasach króla Dawida.

Hyzop to jedna z „prostych” roślin leczniczych uprawianych w ogrodach, które swą nazwę zawdzięczają leczniczym właściwościom - skutecznym bez konieczności uciekania się do wytwarzania mikstur czy mieszanin. Między innymi wytwarza on olejek aromatyczny, który uważa się za jeden z najsilniejszych olejków aromatycznych o działaniu przeciwwirusowym. Zawiera on prawie wszystkie rodzaje związków chemicznych występujących w olejkach aromatycznych. Rzymianie stosowali go między innymi na dżumę, a także jako środek odkażający na małe rany.

Hyzop osiąga 60 cm wysokości i charakteryzuje się „owłosioną” łodygą z małymi spiczastymi listkami i niebieskimi, fioletowymi i białymi kwiatkami. Wykorzystanie olejku aromatycznego z hyzopu Olejek aromatyczny z hyzopu stosuje się obecnie w leczeniu wszelkich schorzeń układu oddechowego oraz układu pokarmowego. Może także wspomagać uśmierzanie dolegliwości bólowych w stawach, a także być pomocny przy bólach zębów i błony bębenkowej.

Pomaga regulować ciśnienie tętnicze i ma działanie uspokajające w stanach niepokoju. Jego najważniejsze składniki to monoterpeny (cis-pinokamfon, trans- pinokamfon oraz ß-pinen) i seskwiterpeny (germakren i elemol). W aromaterapii pineny i monoterpeny mają działanie udrażniające i często stosuje się je w celu rozrzedzenia wydzieliny w układzie oddechowym. Różne zastosowania olejku aromatycznego z hyzopu Olejek aromatyczny z hyzopu ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze na niektóre szczepy mikroorganizmów chorobotwórczych.

W jednym z badań stwierdzono silne działanie na gronkowca złocistego, bakterie Escherichia coli, grzyba Candida albicans oraz gronkowca Streptococcus pyogenes[ii]. Wykazano również silne działanie przeciw wirusowi opryszczki. Olejek aromatyczny z hyzopu znajduje również zastosowanie przeciwko: problemom skórnym związanym z wiekiem, takim jak zmarszczki i obwisła skóra; skurczom, w tym mięśniowym i ostrym dolegliwościom bólowym brzucha; chorobie reumatycznej, zwyrodnieniowej chorobie stawów, podagrze i stanom zapalnym stawów; utracie apetytu, bólom żołądka, niestrawności i wzdęciom; niedociśnieniu (zbyt niskiemu ciśnieniu tętniczemu); nieregularnym cyklom miesiączkowym oraz dolegliwościom związanym z menopauzą; schorzeniom układu oddechowego – na katar, kaszel i grypę.

Jak stosować olejek aromatyczny z hyzopu? Olejek aromatyczny z hyzopu można stosować na wiele sposobów. Zewnętrznie - na skórę - lub wewnętrznie - poprzez inhalację przy użyciu rozpylacza olejków aromatycznych.

A oto szczegółowe wskazania: na złagodzenie stanów związanych ze zmęczeniem i stresem oraz we wszelkich dolegliwościach bólowych:

dwie krople olejku aromatycznego z hyzopu dodaj do gorącej kąpieli. W razie potrzeby, będzie to także pomocne w zasypianiu; na złagodzenie dolegliwości bólowych – olejek do masażu: trzy krople olejku aromatycznego z hyzopu rozpuść w 3 ml oleju do masażu (np. olejku migdałowego lub oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia) i masuj bolesny obszar. Mieszankę tę wetrzyj w bolący brzuch na wysokości żołądka, by złagodzić stan wywołany niestrawnością i obecnością gazów; w razie gorączki: dwie krople olejku aromatycznego z hyzopu wymieszaj z 1 ml oleju kokosowego i masuj podeszwy stóp; w stanach niedrożności dróg oddechowych: stosuj inhalacje z olejku aromatycznego z hyzopu lub dwie krople wymieszaj z 1 ml olejku do masażu i masuj klatkę piersiową (działanie wykrztuśne); przyśpieszanie gojenia ran i unikanie powstawania blizn: dwie krople olejku aromatycznego z hyzopu dodaj do kremu lub płynu do ran i nakładaj na ranę.

Środki bezpieczeństwa[iii]

Niektóre składniki hyzopu, takie jak pinokamfon, są silnie drażniące i mogą wywoływać alergie.

Aby sprawdzić swoją nadwrażliwość na składniki hyzopu, zastosuj jedną kroplę na dany obszar ciała i obserwuj, czy nie występuje niepożądane działanie. Zawsze stosuj olejek aromatyczny z hyzopu rozpuszczony w innym olejku (migdałowym, kokosowym, oleju z pestek moreli, oliwie z oliwek).

Nie stosuj u osób chorych na epilepsję.

Zachowaj ostrożność u dzieci i kobiet w ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, olejki aromatyczne to substancje aktywne, które należy stosować z ostrożnością, najlepiej po konsultacji ze specjalistą od aromaterapii.

Trochę więcej o królu Dawidzie

Wracając do opowieści o królu Dawidzie. Pieśń, w której wspomina on o hyzopie, znana jest po dziś dzień. Król Dawid, Żyd, mówił po hebrajsku. Ale w tłumaczeniu łacińskim, pieśń ta zaczyna się od słów:

Miserere mei…, do których w epoce renesansu muzykę skomponował Włoch, Gregorio Allegri. Prawdopodobnie słyszałeś ją w tej właśnie wersji. Jeśli sobie nie przypominasz, wpisz w Google Miserere Allegri. Wyszukiwarka pokaże Ci setki nagrań. To jedno z najlepiej znanych dzieł muzyki barokowej, również ze względu na to, że śpiewak musi wydać z siebie rozdzierający krzyk, kiedy modli się:

„zmiłuj się nade mną” (Miserere mei).

Dźwięk wydaje się rzeczywiście przeszywać przestrzeń, by dotrzeć aż do nieba.

Pod poniższym linkiem znajdziesz nagranie w wykonaniu chóru z Oksfordu:

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis[i] Tekst pochodzi ze strony https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/oczyszczajaca-moc-hyzopu © Poczta Zdrowia sp. z o.o.

 

[ii] Chemical Composition, Antimicrobial and Antioxidant Activities of Hyssop (Hyssopus officinalis L.) Essential Oil. http://www.notulaebotanicae.ro/index.php/nbha/article/view/4788

 

[iii] http://sklep-eco-medico.eu/index.php?route=product/product&path=98&product_id=2261

 

 

 
Dawniej szafran zalecano na wszelkiego rodzaju choroby. A o człowieku wesołym mówiono, że dormivit in sacco
Croci („spał w worku wypełnionym szafranem”)!
Badania naukowe w późniejszych czasach potwierdziły, że znamiona słupków tych wspaniałych krokusów działają
przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo1. Szafran działa porównywalnie do Citalopramu (leku przeciwdepresyjnego
przepisywanego na ciężkie zaburzenia depresyjne z zaburzeniami lękowymi), a przy tym daje mniej skutków
ubocznych2. Szafran można także stosować na dolegliwości łagodniejsze, np. na podjadanie z powodu stresu. Składniki
szafranu zdają się wpływać na poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, czyli neuroprzekaźników regulujących
nastrój i samopoczucie.
Pozdrawiam 
Piotr

 

 
 
środa, 08 listopada 2017, soeltech

Polecane wpisy